fbpx

Meeli Laane leinakool

Leinatoetuse spetsialistid

Väljaõppe läbinud leinatoetuse spetsialistid jagunevad oma teadmiste ja oskuste alusel kolmeks:

 • leinateadlik spetsialist
 • leinatoetaja
 • leinanõustaja 

Leinateadlik spetsialist pakub leinas tuge erialases keskkonnas ning eraelus.

Leinatoetaja pakub esmast psühholoogilist tuge leinas üks-ühele kohtumistel, sh:

 • kuulab empaatiliselt ja hinnanguvabalt
 • toetab leina väljendamist
 • aitab varjatud leina tuvastada
 • toetab toimetulekut valuga
 • toetab emotsioonidega toimetulekut 

Spetsialistide sekka lisanduvad 2025a Leinanõustajad, kes nõustavad komplitseeritumate leinajuhtumite ja -kogemuste korral, sh:

 • traumaatiline lein
 • pikaleveninud lein
 • varasem depressioon (vajab erilist sekkumist leinatöös, depressiooni riski tõttu)
 • varasemad traumakogemused (tulevad tavapäraselt esile viimase kaotusega)d
LEINATOETAJAT
PRAKTIKANTI
MAAKONNAS
online

Millal pöörduda leina spetsialisti juurde?

Leina spetsialisti poole soovitame pöörduda siis kui:

 • intensiivsed emotsioonid käivad üle jõu
 • ei tule leinavaluga toime
 • on raske igapäevase eluga toime tulla
 • elu mõte peale lähedase surma kaob
 • sisemine teadmine, et on vaja abi leinas
 • lähedane ütleb, et on vaja pöörduda spetsialisti poole

Mõnikord on leinas inimesel endal raske otsida sobiv leinaspetsialist, aeg kinni panna ja kohale minna kohtumisele. Siin on lähedaste tugi korraldamisel väga oluline.

Kui tööandja pakub võimalust leina spetsialistiga kohtumiseks, soovitame seda rakendada, et end leinas parimal võimalikul viisil toetada.

Leinaga ei pea üksinda hakkama saama ega tundeid ja kaotusvalu alla suruma. Leinast saab üle vaid sellest läbi minnes.

Leinatoetajate I lend
Leinatoetajate II lend

Millise leina spetsialisti poole pöörduda?

Leinatoetaja poole soovitame pöörduda esimese sammuna abi saamiseks leinas. Leinatoetaja pakub esmast psühholoogilist tuge leinas.
Tihtipeale piisab Leinatoetaja teadmistest ja oskustest, et kogeda vajalikku toetust ja mõistmist leinas, mis aitab leida jõudu eneses, et rasketest aegadest läbi minna.

Komplitseeritud leina, traumaatilise kaotus(t)e või/ja varasemalt diagnoositud depressiooni korral soovitame pöörduda Leinanõustaja või Leinateadliku psühholoogi/psühhoterapeudi poole.

Kui endal on keeruline hinnata, kelle poole esimesena pöörduda, kirjutage info@leinakool.ee või alustage Leinatoetajaga kohtumisega.

Leinatoetuse praktikandid

Leina täiendusõppe läbinud spetsialistidele on ettenähud leinatoetuse praktika koos praktikajuhendamisega.

Mis erisused kaasnevad praktikaga?

 • leinatoetus on tavapärasest soodsama tasu eest
 • praktikandile on määratud praktikajuhendaja, tema arengu toetamiseks
 • praktika mõju hinnatakse alljärgneva alusel:
  • kohtumised salvestatakse, leinas inimese loal, praktikajuhendamise eesmärgil
  • tagasiside küsimustik, mille palume leinatoe saajal täita
2024a praktiseerivad oma teadmisi ja oskuseid Leinatoetajad.

Liina Vulla

Rakvere, online, loodus

"Iga inimese sees on tema hingemets. Leinas olles, oleme metsa tihedamates ja pimedamates nurkades. Leinatoetajana on mulle oluline toetada klienti saama tuttavaks ka selle pimedusega, nii, et ühel hetkel ei olegi see enam nii hirmus ja valus. Igas metsas on erinevat maastikku ning ümbritsevat loodust. Leinatoetajana kulgeme selles metsas, leiame selle ilu ja sära, leiame alad millele toetuda ja puhata, et jõuda kerguse ning tahteni oma elu edasi elada selles muutunud olukorras."

Eriala:

 • Tegevusterapeut, 15+ a
  Tegevusteraapias alustasin töötamist peamiselt neuroloogiliste klientidega, viimased 8 aastat töötan suures osas laste, noorte ja täiskasvanutega vaimse tervise suunas.

Väljaõpe lisaks leinatoetaja täiendusõppele:

Aastate jooksul olen ennast pidevalt täiendanud, kuid hingelähedasemad meetodid, mida töös rakendan:

 • tegevusteraapia
 • loodus- ja aiandusteraapia
 • loovteraapia meetodid 
 • hetkel õpitav kehapsühhoteraapia. 

Enesetutvustus:
Terapeudina klientidega töötades tuleb tihtipeale ette leina temaatikat, ootamatuid kaotusi, elumuutusi.  Töötades terapeudina vajasin antud teemade juures täiendavat toetust ning teadmisi, et olla parimal viisil kliendi jaoks olemas sellel teekonnal. Õppe käigus avastasin hoopis enda leinamata leinad, millega sai rahulikult ning turvaliselt edasi mindud ja ära lõpetatud. 

Kristiina Kase

Harjumaa, online

"Minu jaoks on väga oluline leinatoetajana, et toetatavaga saab loodud turvaline ja hoitud ühendus, mille abil tulevad nähtavaks erinevad inimese sisemised või välised ressurssid väljakutsega toimetulemiseks nii kehas kui meeles. Ja sama oluline on minu jaoks põhimõte, et leinaja ei vaja “päästmist” või “terveks tegemist” vaid armastavat kohalolu ehk turvalist ruumi, kus iseendaga erinevatel tasanditel ühenduda ning enda elujõud tagasi saada."

Väljaõpe lisaks leinatoetaja täiendusõppele:

 • Meditatsiooni õpetaja tunnistus ja OSHO® aktiivmeditatsioonide rahvusvaheliselt sertifitseeritud juhendaja, Eesti Meditatsiooni Kool
 • läbinud biodünaamilise hingamise ja traumavabastuse süsteemi 2 moodulit, Body Awareness Institute
 • BBTRS praktik

Enesetutvustus:
Olen ise elus väga palju leinanud erinevaid kaotusi (vanema surm lapsena, raseduste katke(sta)mised, suitsiidi üleelamine) ja elumuutusi (lahutus, kolimised, töövahetused, lapse meditsiiniline diagnoos jne). Aastaid tegin seda mitteteadlikult (leina alla surudes või pisendades) ning ühel hetkel oli kehasse kogunenud nii palju emotsioone, et oli vajadus teadlikumalt oma leina uurima asuda. Mida teadlikumaks oma kaotustest ja leina toimemehhanismidest sain, seda enam tekkis julgus ja valmidus leina teadlikult kogeda ning see omakorda on viinud väga suurte positiivsete  muutusteni mu elus. Olen inimesena väga palju kasvanud ning täna tean, et iga kaotuse või elumuutusega on võimalik teadlikult kohaneda. Kui enda valu oli läbitöötatud, oli aeg küps olla teistele toeks ning seepärast leinatoetaja täiendusõppesse jõudsin. Oman mh teadmisi ja kogemust lapse toetamisest leinas.

Riina Tenno

tallinn

"Minu elu pöördus pöördumatult ühel sügisel neli aastat tagasi kui teispoolsusesse lahkus minu poeg. Elu jäi seisma väga pikaks ajaks. Mitte päris seisma – ma sõin, magasin, rääkisin, aga ma ei mäleta paljutki mis toimus. Rääkimata päriselt elamisest. Lihtsalt tühjus… Kuidas jääda ellu kui sureb sinu laps? Kuidas jääda ise ellu kui lahkub sinu lähedane? Kas see on üldse võimalik? Ma ei näinud elavaid oma ümber, nägin ja mõtlesin toona ainult pojale, kes läks… Tänaseks mõistan ma uuesti maailma, aga hoopis teises valguses ja teiste tunnetega. See enda uuesti leidmine on olnud samuti raske, aga see on võimalik.. Tänu erinevatele praktikatele olen saanud oma sisetunded tasakaalu. Emotsioonid on lubatud, see on selge. Põhjused ja põhjendused tuleb enda seest otsida ja igale asjale on selgitus.Tänaseks päevaks on mulle kohale jõudnud reaalsus, et kõik mis on toimunud on ikka päriselt nii. Et kõik hakkabki nii olema. Et see on minu uus elu. Ka selles elus on värve, armastust, naeru, ilu, rõõmu, tantsu… ja ma võin neid kõiki nautida. See ei ole mulle keelatud. Kui sa tunned, et ma saan sulle toeks olla, siis luba ennast aidata., kuulan , toetan, aitan."

Väljaõpe lisaks leinatoetaja täiendusõppele:

 • Holistiline treeningprogramm

Enesetutvustus:
4 aastat tagasi olid ka minu jaoks olemas sama saatusega emad ja see toetus oli nii vajalik. Iseennast olen uuesti avastanud ja taas leidnud läbi erinevate praktikate, mis on seotud nii alateadvuse kui ka kehateraapiaga.

Kui sa tunned, et ma saan sulle toeks olla, siis luba ennast aidata., kuulan , toetan, aitan.

Kairit Merman

Tartu, Põltsamaa, Jüri, Tallinn, Online

"Sa oled vapram kui sa usud, tugevam kui sa tundud ja targem kui sa arvad." – see sügavamõtteline tsitaat pärineb Winnie Puhhi raamatust ja kannab endas jõudu ning julgustust, mida soovin pakkuda igale leinajale. Igapäevaselt puutuvad inimesed kokku olukordadega, mis on enam kui lihtsalt muutus – need on kaotused, mis vajavad mõistmist ja toetust. Mul on pikaajaline kogemus inimestega töötamise valdkonnas, mille jooksul olen lihvinud oma kuulamise oskusi. Olen õppinud kuulama sügavamalt ja pakkuma emotsionaalset tuge nendel rasketel hetkedel. Isikliku leina teekonnal olen kaotanud enda kõrvalt olulisi pereliikmeid ja lähedasi, mitte ainult läbi surma, vaid ka emotsionaalse sideme katkemise. Need kogemused on mind õpetanud, et leinaprotsessid võivad olla keerulised ja mitmetahulised, ning võivad aeg-ajalt taasaktiveeruda. Leina suurust ega tähtsust ei saa mõõta. Igaüks leinab omamoodi ja erinevaid olukordi, inimesi või midagi muud. Minu suur soov on, et igaüks teaks, et ükski teema ei ole liiga suur või liiga väike, et seda leinatoetajaga jagada. Olen sinuga, et pakkuda sulle turvalist ruumi oma tunnete ja mõtete väljendamiseks."

sirje prits

tallinn, nõmme

"Iga inimene on unikaalne ja seetõttu on ainukordne ka tema teema, mis vajab tähelepanu, toetamist ja armastust. Seetõttu tean, kui oluline on rääkida ja veel olulisem rääkijat kuulata. Tean, kui valus on kedagi või midagi kaotada. Tean ka seda, et valule tähelepanu pöörates ja uusi toetavaid ressursse otsides, saab ajapikku uuesti elu üles ehitada. Elu, mis on küll pisut teistsugune, kuid siiski elamist väärt. Usuteaduse magistriõppes omandatud teadmised diakoonia ja hingehoiu suunal ning Meeli Laane Leinakooli leinatoetaja baasõppe kaasaegsed suundumused on see, millega me koos SINUGA teele asume. Kui Sa tunned, et soovid tulla ja jagada oma lugu, siis TULE! Ma ootan Sind. Oleme Koos Sinu Leinas. Ära jää üksi."

Väljaõpe lisaks leinatoetaja täiendusõppele:

 • Diakoonia ja hingehoid, Usuteaduste magistriõpe

Enesetutvustus:
Minu teekond algas seal, kus lõppes minu lapse oma…
Palju aastaid tagasi.
Viimasel kümnendil olen aina enam ennast identifitseerinud hingehoidjana. Ja nüüd, Meeli Leinakooli leinatoetaja baasõppe lõppedes ka leinatoetajana.
Minu senine tööpraktika on mind kokku viinud elukaare igas vanuses olevate inimestega nii haiglas kui ka perekeskuses. Kohtumiste teemadeks on olnud üksindus ja äng, viha, tujutus, lootusetus, tervisekaotus, lein, suhted lähedastega. See loetelu ei ole kuidagi lõplik.

Kui Sa tunned, et soovid tulla ja jagada oma lugu, siis TULE! Ma ootan Sind.
Oleme Koos Sinu Leinas. Ära jää üksi.

heli torm

JÕGEVA, TALLINN, RAKVERE, ONLINE

"Tänapäeva elus on palju muutusi, mis tekitavad meis leina, sageli ilma, et me ise sellest aru saaksime. Minu soov on toetada nii lapsi kui ka täiskasvanuid nende leinateekonnal. Mulle meeldivad loovteraapia meetodid, mis aitavad nii lapsi kui ka täiskasvanuid oma emotsioonide ja valuga toime tulla. Kui tunned vajadust vestelda, leiame sobiva aja ja koha, kus saad turvalises ja hinnanguvabas keskkonnas end avada ja väljendada."

Väljaõpe lisaks leinatoetaja täiendusõppele:

 • Alushariduse pedagoog, bakalaureus
 • Erinevad psühholoogia-,juhtimise- ja vaimse tervise koolitused
 • Reiki I ja II aste

Enesetutvustus:
Mina olen erialalt lasteaiaõpetaja ja mul on ka 8-aastane töökogemus haridusasutuse juhina. Töötades kollektiivis puutun kokku nii laste, töökaaslaste kui ka lastevanematega, kes on kaotanud lähedase läbi surma või kogevad muutuste leina. Alustasin õpinguid Leinakoolis, et osata paremini toime tulla nii enda leinakogemustega kui ka  toetada mind ümbritsevaid leinajaid, sealhulgas lapsi. Olen  kogenud nii suhtekaotuse leina kui ka lähedaste kaotust läbi surma, mis on andnud mulle sügava arusaama leinaprotsessist.

Leinatoetajad

irma nool

tallinn, online

"Minu jaoks on oluline, et inimene oleks mitte ainult ära kuulatud, vaid ka kuuldud, ilma hinnanguteta, ning toetatud."

Väljaõpe lisaks leinatoetaja täiendusõppele:

 • Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli õe eriala 1996. aastal
 • Tartu Ülikooli õendusteaduse osakond,  2000
 • Tartu Ülikooli rahvatervise magistrantuur, 2006
 • NLP praktiku kursused,  2024
 • Eesti Meditatsioonikool,  2024
 • lõpetamas energiameditsiini algtaseme koolitust (2024 august).

Katrin Teffo

tallinn, tasuta eelkonsultatsioon

"Me oleme pidevas muutumises, me muutume heade või halbade kogemuste mõjul. Lein ja kaotus vajab teise inimesega jagamist, et mitte tunda ennast elust eraldatuna või üksikuna. On võimalik taastada side teiste inimestega, leida endas ressursse, mõtestada ümber, vaadelda uskumusi. Kuid see on emotsionaalne protsess: peale leina, kaotust, suurt muutust ei ole me enam endised. On kõikumised, on keerulisemad ja kergemad perioodid. Vahel me ei taha ega oska näha, et elus ettetulevate probleemide, valukohtade kaudu ilmutab ennast teadvustamata lein, tunnistamata kaotus, pikaleveninud või traumaatiline lein või suur muutus. Mõnikord on valu nii suur, et ei suuda enam suhelda inimestega ja maailmaga, või ei saa enam aru, miks täiesti ootamatus olukorras väljenduvad väga jõulised emotsioonid või kehalised aistingud. On võimalik leida, kellega koos jagada, tunnistada, uurida, ümber mõtestada, vaadata üle ressursid või ka vaikida. Saan Sind aidata neid kohti vaadelda ja sulle toeks olla turvaliselt ja hoitult. Kui Sind toetab jalutamine, siis saab ka nii oma teemasid avada, koos jalutades. Me kõik oleme erinevad ja reaktsioonid ning märkamised, väljendamised on erinevad, mõtlemine on erinev – koos saab leida just selle, mis Sulle on oluline – see on nagu rätsepatöö. Sind on kuuldud ja nähtud ja vastu võetud sellisena, nagu Sa oled. Igaühel on oma teekond."

Väljaõpe lisaks leinatoetaja täiendusõppele:

 • Kogemusnõustaja

Enesetutvustus:

Saan Sulle olla toeks keerulistel aegadel nagu lein, kaotused, kaotusvalu, millegi lõppemine, kohanemine muutustega. 

Ma olen Sinu jaoks olemas empaatilise hoidva kuulajana, kaasteelisena, ruumi hoidjana, toetajana ja kuulan läbi südame ja kohalolu. Kasutan Leinakoolis omandatud teadmisi ja oskusi,   varasemalt õpitud teadmisi, oma kogemusi, intuitsiooni.

Olen ise emotsionaalne ja minu jaoks on emotsioonide väljendamine ja lubamine oluline. Minu elus on olnud väga keerulisi perioode, ja oskuseid nendega hakkama saada või läbi minna pole varem olnud. Minu elus on olnud suuri muutuseid, südamevalu, tunnistamata leina, läbielamata leina, lahutus, mitu elukohavahetust, mitu operatsiooni, lemmiklooma kaotus, ärevus ja depressiivne periood. Olen kogenud teadvuse muutust, kui troll mulle otsa sõitis. Täna võin öelda enda kogemuste kohta, et kõik on minust kujundanud selle, kes ma praegu olen. 

Kui saan olla Sinu jaoks kasulik, oled südamest oodatud. 

külly kivimurd

tallinn

"Kui elu mind proovile paneb, siis vajan kaastunnet, vajan kellegi teise toetust. Vajan kedagi, kes on tähelepanelik minu valu osas ja on mulle toeks, olles lihtsalt mu kõrval. Vajan kedagi, kes kuulab ja aitab mul aktsepteerida kõike seda, mida ma kogen ja tunnen. Oma emotsionaalsuses vajan kohta, kus viivuks puhata ja sügavas tühjuses vajan abi, et end taas leida. Ma vajan lohutust, vastu võtmist ja mõistmist."

Väljaõpe lisaks leinatoetaja täiendusõppele:

 • Holistilise regressiooniteraapia terapeudi kutse, Holistika Instituut 

Enesetutvustus:
Leina teekonna läbimisel pean väga oluliseks kannatlikkust ja vajadust olla enese suhtes eriti hooliv, kaastundlik ja tähelepanelik. Lähedase kaotus või mõni muu elumuutuse mõju on meie igaühe jaoks erinev. Nendel järelkajadel ei ole kindlat vormi ja aega, küll aga palju segadust ja küsimusi. Alati ei pea kõigega ise toime tulema ja hakkama saama. Me sõltume üksteisest ja mõnikord vajame teiste toetust. Toetajana soovin olla sinu kõrval ja sinu jaoks kohal, et koos liikuda edasi muutuste teekonnal läbi kaotusvalu taas rõõmsama ja tähendusrikkama elu poole.

Kui sa tunned, et ma saan sulle toeks olla, siis luba ennast aidata., kuulan , toetan, aitan.

Mart Martma

Tallinn, märjamaa, online, telefoni teel

"Ükski murekoorem pole inimesel nii suur, mida ma ei suudaks ära kuulata, et tal peale kohtumist oleks võimalus tunda, et ta sai oma mure kellegagi jagada. Jagada seda mida ta pole varem kunagi söandanud teha ja on kõik need aastad üksi kandnud. Ehk jagatud mure on pool mure, kui see on toimunud turvalises õhkkonnas. Olen õppinud, et kaotused ei ole alati ainult kaotused, vaid on tihti hoopis suured arenguhüppe kingitused, mida hiljem arenedes mõistma õpime."

Eriala ja väljaõpe lisaks leinatoetaja täiendusõppele:

 • Mereväe ohvitser, Saksamaa mereväe ohvitseri kool. Kuidas koordineerida inimeste päästmist nende eluks vaenulikust keskonnast, ehk märjast ja külmast veest.
 • Kogemusnõustaja, 02.2023 – 10.2023 Loov Ruum Koolitused OÜ

Enesetutvustus:
Leinatoetajana on mulle oluline, et inimene saavutaks taas autonoomia ja elurõõmu. Et ta suudaks oma kaotusest mõelda ja rääkida nii, et see teda enam emotsionaalselt rivist välja ei viiks ja et see tema elu enam ei halvaks. Võib olla mõelda asjadele hoopis nii, et see toob rõõmu pisara silma kui meenub ilus mälestus.

Leinateadlikud spetsialistid

Leinateadlik spetsialist on läbinud leina baasõppe ning omandanud esmased teadmised ning oskused leina ja leinaja toetamise eriärasustest.

Leinateadlik spetsialist oskab leinas inimest toetada oma erialases keskkonnas ning eraelus.

Karmen koppel

pärnu

"Leinateadliku spetsialistina on minu jaoks oluline ennekõike pakkuda turvalist ärakuulamist. Just kuulajate puudus on minu enda kogemuses sügava leina väga oluline mõjutaja. Kui leinajal on vajadus ja huvi, saan jagada temaga oma kogemusi. Samuti on minu jaoks oluline toetada inimest tema enda toimetulekuressursside avastamisel. Hindan väga iga jagatud kogemust."

Eriala:

 • anestesioloog ja intensiivraviarst
 • tegelen haiguspuhuse toitmisraviga
 • ülikooli ajal olen töötanud ka hooldaja ja õena 

Enesetutvustus:
Olen leinaja toetamiseni jõudnud läbi oma lapse surma, otsides esmalt mõistmist ja abi iseendale. Samuti puutun tööga seotult kokku raskete kaotustega, milles on vaja oskust inimesi toetada. Oman pikaaegset kogemust ka erivajadusliku lapse kasvatamise osas, sestap olen ennekõike valmis toetama vanemaid või vanavanemaid, kel on tulnud kogeda lapse/lapselapse surma.  Oman ka suitsiidileina kogemust.

Leina väljaõppe läbinud spetsialistid

I lend, 2023-2024

 1. Karmen Koppel, Leinateadlik spetsialist
 2. Katrin Teffo, Leinatoetaja
 3. Kristiina Kase, Leinatoetaja
 4. Külly Kivimurd, Leinatoetaja
 5. Liina Vulla, Leinatoetaja
 6. Mart Martma, Leinatoetaja
 7. Merike Minlibajeva, Leinatoetaja
 8. Riina Tenno, Leinateadlik spetsialist

II lend, 2024

 1. Heli Torm, Leinatoetaja
 2. Irma Nool, Leinatoetaja
 3. Kairit Merman, Leinatoetaja
 4. Katrin Nupp, Leinatoetaja
 5. Maire Püss, Leinatoetaja
 6. Sirje Prits, Leinatoetaja

koge leinas toetust väljaõppe läbinud leinaspetsialisti poolt