Lapse lein
Kaotused lapse elus
– lähedase surm
– lemmikloom
– vanavanema surm
– vanema(te) surm
– õe-venna surm
– mängukaaslase, sõbra või sugulase surm
– vanemate lahutus
– kooli alustamine ja lõpetamine, vahetus
– kolimine
– invaliidistav vigastus lapsel endal või tema jaoks olulisel inimesel
– kiusamine
– tervisemured
– ootuste, lootuste ja unistuste purunemine
– rutiini muutus
– kontrolli kaotus
– usalduse kaotus
– turvatunde kaotamine
Lapse vanemad loovad lapsele turvalise aluse suhetes olemiseks ja nende loomiseks. See suhe määrab lapse võimekuse luua suhteid hilisemas elus ja kaotustega toime tulla.
John Bowlby
Sõltumata kaotusvalu põhjustest või nende tõsidusest, on oluline teada, kuidas toetada leinavat last.
Kuidas toetada leinavat või/ja muutustega silmitsi seisvat last?
- Kuula oma südamega, mitte oma peaga. Luba kõikidel emotsioonidel esile tulla ja lapsel neid väljendada kriitikata, hinnanguid andmata või analüüsimata.
- Pea meeles, et lein on emotsionaalne, mitte mõistuspärane reaktsioon emotsionaalselt olulisele kaotusele. Väldi lõksu, kus sa küsid lapselt, mis tal viga on, kuna selle peale vastab ta automaatselt: “mitte midagi”.
- Täiskasvanu – sina teed esimese sammu. Tõe rääkimine iseenda leina kohta loob turvatunde sinu lapsele ja annab loa tal samuti avaneda.
- Pea meeles, et iga laps on eriline ja igal ühel on unikaalne suhe sündmusega, millega kaotus seotud on.
- Ole kannatlik. Ära sunni last rääkima.
- Hoidu ütlemast “ära ole kurb” või “ära karda”. Kurbus ja hirm on kaks kõige normaalsemat tunnet, mis on kaotusega seotud ja need on osaks inimeseks olemisest.
Praktiline koolitusprogramm “Lapse toetamine leinas, kaotustes ja muutustes” õpetab täiskasvanutele, kuidas toetada lastes elukestvat ja elutervet toimetulekut emotsionaalsete kaotustega.
Pea meeles, et sina ei või lapse leina kanda, vaid sa pead aitama lapsel leina väljendada.
Lapse lein
Räägime surmast lastega
Lapseks olemine ei paku kaitset ei kaotuse, leina ega ka teiste emotsionaalselt traumaatiliste stressorite eest. Isegi kõige hoolivamad vanemad ei saa oma lapsi kaitsta haiguste, õnnetuste või surma eest ega neid elusündmustest päästa. Laste elus tekitavad segadust, ebakindlust ja hirmu häirivad sündmused ja olukorrad, nt:
- surm perekonnas
- surm koolis/lasteaias
- sõbra surm
- ümbritsevad maailmasündmused, nt sõda, looduskatastroofid jms
Eriti haavatavad on lapsed, kelle toimetulek on veel ebaküps ja kelle arusaamine nende ümber toimuvatest traumaatilistest sündmustest sõltub täiskasvanutest.
Surma ei ole võimalik ära hoida, kuid traumaatilist leina on võimalik kohaste ennetavate meetoditega ohjeldada.
Vanematel, õpetajatel, vaimse tervise abistajatel on laste aastatepikkuseid kannatusi võimalik ennetada, olles tundlik ja teadlik laste distressi sümptomitest ning aidates neid loovate ja innovaatiliste traumateraapia tööriistade abil.
Interaktiivne koolitusprogramm tugineb rahvusvahelistele praktikatele ja trauma tööriistadele, kuidas toetada surma teemal rääkimist lastega, tehes seda mängulisel ja tõhusal viisil. Koolitus põhineb Iisraeli traumaeksperdi Dr Ofra Ayaloni praktikale sh kriisipiirkondades ja uurimustöödele.
Leave a Reply