Läbipõlemine leinaprotsessist lähtuvalt: Kuidas mõista ja ennetada läbipõlemist, tuginedes leinateooriale?
Autor: Meeli Laane
Leinanõustaja, transpersonaalne psühhoterapeu ja Leinakooli asutaja
Detsembris viisin läbi esimese koolituse sarjast „Läbipõlemine leinaprotsessist lähtuvalt”, kus käsitlesin, kuidas leinateooria saab aidata mõista ja ennetada läbipõlemist ja ka sellest läbi tulla. Koolitus kogus kiiresti suurt huvi – vaid paari nädalaga registreerus 58 osalejat. See näitab, et inimesed on järjest enam valmis otsima uusi, teaduslikult põhjendatud lähenemisviise, kuidas läbipõlemisega toime tulla.
Miks lein on seotud läbipõlemisega?
Viimaste aastate teadusuuringud ja rahvusvaheline kirjandus on näidanud, et neid kahte seisundit ühendab üllatav paralleel – kaotus.
Läbipõlemine ei ole lihtsalt väsimus, vaid see on psühholoogiline reaktsioon erinevatele elus toimuvatele kaotustele. Need kaotused võivad olla väga erinevad:
- Muutused ettevõttes – restruktureerimine, töökorralduse muutused või uued, ebamugavad ülesanded.
- Kolleegi lahkumine – meeskonnatöö rütmi muutus, sõprussuhte purunemine, tööülesannete ümberjaotus jm.
- Muutused finantsides – rahaline ebastabiilsus või ootamatud kulutused.
- Hirm ilmajäämise eest – töökoha kaotus või karjäärivõimaluste vähenemine.
- Lähedase kaotus – inimene, kellel oli oluline roll meie elus, ei ole enam osa meie igapäevast reaalsusest.
- Suhete lõpp – armastus- või sõprussuhete kaotamine.
- Enesekaotus – läbi enda vajaduste hülgamise töö ja eluväärtuste hüppeline muutumine.
Kõik need kaotused kutsuvad esile leinaprotsessi, kus inimesed peavad kohanema uue olukorraga. Lein on kohanemisprotsess, mille jooksul toimub psühholoogiline töö, et mõista ja aktsepteerida muutusi. Kui seda protsessi ei toetata, võib see viia läbipõlemiseni.
Kohanemisvõimekuse aluseks on säilenõtkus ja toimetulekustrateegiad
Kohanemisvõimekuse arendamiseks on äärmiselt oluline säilitada oma vaimne ja emotsionaalne paindlikkus – selleks on vaja usaldusväärseid toimetulekustrateegiaid. Mida paremad on meie strateegiad, seda kiiremini ja tõhusamalt suudame raskustega toime tulla.
Siit tulebki mängu leinateooria ja toimetulekustrateegiad. Professor Mooli Lahadi uurimistöö viitab sellele, et inimesel on kuus loomuomast toimetulekustrateegiat, mis aitavad tal elus kõigega toime tulla, sealhulgas stressi ja kriisidega.
Reeglina kasutame kriisiolukordades vaid 2-3 strateegiat, kuid see ei tähenda, et me ei omaks kõiki kuute strateegiat. Paljuski on need strateegiad ununenud või maha surutud, kuna oleme pidanud olema “tõhusad” või “praktilised”. Kuid kõigi kuue strateegia taasaktiveerimine võib olla võtmekohaks nii läbipõlemise ennetamises kui ka sellest taastumises.
Kuidas leinaprotsess ja toimetulekustrateegiad aitavad läbipõlemist ennetada ja sellest taastuda?
Leinaprotsessi ja toimetulekustrateegiate teadlik kaasamine võib olla lahendus, kuidas mitte ainult vältida läbipõlemist, vaid ka sellest terveneda. Kui me õpime, kuidas kohandada oma emotsionaalset, vaimset ja füüsilist seisundit vastavalt elus toimuvatele muutustele, suudame hoida end tasakaalus ja vältida läbipõlemise tundmatu ning tihti peene haarde lõksu sattumist.
Loodan, et artikkel aitab sul mõista, kuidas lein ja läbipõlemine on omavahel seotud ja kuidas teadlik toimetulek aitab meil neist olukordadest üle saada!
Leave a Reply